На 14 март Европейската комисия публикува дългоочакваното предложение за реформа на структурата на европейския електроенергиен пазар. Реформата има за цел да ускори навлизането на възобновяемите енергийни източници, които да заместят природниягаз, да се намали зависимостта на сметките на потребителите от нестабилните цени наизкопаемите горива, да се осигури по-добра защита на потребителите от бъдещи скокове на цените и потенциално манипулиране на пазара и да се направи европейската промишленост по-чиста и по-конкурентноспособна.
С предложената реформа се въвеждат мерки, които да стимулират по-дългосрочни договори за производство на енергия от ВЕИ и с които в системата да се въведат по-чисти гъвкави решения за конкуренция с газа, като например оптимизация на потреблението и съхранение. Освен това ще стимулира откритата и лоялна конкуренция на европейските пазари за търговия на едро с енергия чрез повишаване на прозрачността и интегритета на пазара.
Енергийна система, основана на ВЕИ, ще бъде от решаващо значение както за намаляване на сметките на потребителите, така и за гарантиране на устойчиви, независими и финансово достъпни енергийни доставки.
Някои от основните акценти в предложението са:
• цялата публична подкрепа за нови инвестиции в подпределното и задължително производство на електроенергия от възобновяеми и неизкопаеми източници ще трябва да бъде под формата на двупосочни договори за разлика (ДДР).
• Договорите за разлика не са задължителни за цялото ново производство на енергия от ВЕИ и не могат да бъдат наложени със задна дата на вече функциониращи инсталации.
• Улеснява се въвеждането на по-стабилни дългосрочни договори като споразумения зазакупуване наелектроенергия (PPAs), включително с гаранционни схеми за купувачи на PPA и по-добра рамка за доставчиците за договори с фиксиран срок и фиксирана цена.
• Мрежовите оператори ще трябва да публикуват информация за наличния мрежов капацитет на всяко тримесечие и се залага отново задължението за прозрачност на операторите на разпределителни системи относно статуса на процедурата за свързване към мрежата.
• Държавите-членки трябва да оценят нуждите си от гъвкавост и ще трябва да структурират необвързващи цели за съхранение и оптимизация на потреблението. Държавите-членки могат да предлагат схеми за подпомагане на ресурсите за гъвкавост.
Преди да влезе в сила предложената реформа ще трябва да бъде обсъдена и одобрена от Европейския парламент и Съвета.
Признавайки значението на съхранението на енергия при заместването на изкопаемите горива в енергийната система, заедно с предложението за реформа на пазара ЕК публикува и препоръки към държавите членки относно напредъка на иновациите, технологиите и капацитета в областта на съхранението. Работният документ предлага по-подробен анализ, като също така предоставя перспектива за текущата регулаторна, пазарна и финансова рамка на ЕС за съхранение и идентифицира бариери, възможности и най-добри практики за нейното развитие и внедряване.
>> Предложението за реформа на структурата на електроенергийния пазар четете тук
>> Цялото съобщение на ЕК четете тук
>> Коментари на европейските асоциации SolarPower Europe, WindEurope, EASE