Как енергоемките компании могат да се декарбонизират

Тъй като промишлените сектори са отговорни за повече от 50% от общите емисии в ЕС, е жизненоважно тези сектори да бъдат подпомогнати в отдалечаването от изкопаемите горива. Без сериозна промяна в енергийните източници на тези индустрии ЕС няма да постигне своите климатични цели до 2030 и 2050 г.

Много енергоемки компании искат да направят промени в полза на околната среда. Група изпълнителни директори от най-големите европейски индустриални компании наскоро изпратиха отворено писмо до Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, призовавайки за огромно увеличение на производството на възобновяема енергия. В писмото бяха изтъкнати проблемите, пред които са изправени енергоемките компании, желаещи да преминат към зелена енергия. Подписалите насърчиха ЕС да приеме законодателство, което ще помогне за „премахване на тесните места в мрежата, насърчаване на свободния поток на енергия през границите и премахване на бариерите пред интегрирането на възобновяемата енергия  използвана от индустрията“.

Енергийно интензивните компании започват мащабен преход към чиста енергия, който ще изисква конкурентни разходи за доставка на възобновяема енергия и значителни инвестиции в технологии за електрификация. Сега все повече и повече енергоемки предприятия подписват корпоративни PPA, за да се възползват от предимствата на по-ниските емисии и дългосрочната ценова стабилност.

Доскоро само няколко енергоемки компании като Alcoa (алуминий), AkzoNobel (химикали) и Arcelor Mittal (стомана) бяха обявили значителни инвестиции за възобновяема енергия в Европа.

По-рано тази година световната компания за химикали BASF обяви планове да притежава 49% дял в офшорна вятърна централа с мощност 2 гигавата (GW), разработена от RWE. Проектът ще доставя енергия за химическия комплекс на BASF в Лудвигсхафен в Германия. 300 мегавата (MW) от възобновяемата мощност ще бъдат използвани за създаване на зелен водород.

Миналият октомври Borealis подписа споразумение с Eneco за снабдяване с над 1000 GWh възобновяема електроенергия от новопостроена офшорна вятърна централа в Северно море. Borealis е доставчик на основни химикали и торове. Компанията за целулоза и хартия UPM също подписа договор за PPA с WPD за до 192 MW от 32-турбинна вятърна ферма, изградена в Западна Финландия.

По-на юг производителят на стомана O.R.I. Martin подписа PPA с DXT Commodities за закупуване на чиста енергия от 53 MW слънчев проект, изграден в Сардиния. Този PPA беше най-големият от този вид през 2019 г. в Италия. Докато Италия в момента представлява само 2% от общите европейски корпоративни PPA, тя има потенциал да нарасне значително през следващите няколко години, особено ако се премахнат разрешаващите бариери в страната.

Неотдавна изпълнителният директор на BASF Мартин Брудермюлер заяви: „Без наличието на достатъчни количества електроенергия от възобновяеми източници на конкурентни цени, бъдещата ни трансформация няма да бъде възможна … Тази задача е постижима само при иновативно и интензивно сътрудничество между политиката и индустрията.“ Наложително е предстоящият пакет Fit for 55 да включва адекватни мерки, които да позволят по-голямо предлагане на възобновяеми източници. По-специално, пакетът трябва да предоставя насоки за държавите как да премахнат разрешителните бариери и да се справят с регулаторните бариери, които пречат на схемите за обществена подкрепа да съществуват едновременно с корпоративния пазар на PPA.

От примерите по-горе се вижда, че енергоемките отрасли като химическа, стоманодобивна и хартиена могат да се възползват от намаляването на емисиите и дългосрочната стабилност, предлагани от корпоративните PPA. Трябва също така да се улесни и подписването на PPA за възобновяеми източници и да се вземат предвид специфичните предизвикателства, пред които са изправени големите потребители на енергия. Това може да стане чрез механизми като шаблони за договори за PPA и схеми за финансово подпомагане като фонд за гарантиране на кредитите, предоставен от FERGEI в Испания.

Източник: https://resource-platform.eu/