През 2020 г., общо 162 GW от инсталираните мощности за производство на енергия от възобновяеми източници са имали по-ниски нормализирани разходи за енергия (LCOE) от най-евтиния източник на нови мощности за изкопаеми горива. Това е около 62% от общия прираст на нетен капацитет от ВЕИ през тази година, се казва в доклад на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA) – Разходи за производство на енергия от възобновяеми източници през 2020 г.
В развиващите се икономики, където търсенето на електроенергия нараства и са необходими нови мощности, подобни проекти ще намалят разходите в електроенергийния сектор с поне 6 млрд. щатски долара годишно, спрямо разходите за инсталиране на същите мощности за производство на електроенергия от изкопаеми горива
Анализът на IRENA пoказва, че 810 GW от съществуващия въглищен капацитет (от общо 2125 GW) има оперативни разходи, по-високи от новите слънчеви фотоволтаични централи и енергията от вятър, включвайки 0,005 USD / kWh за интеграционни разходи. Тези електроцентрали се намират в България (3,7 GW), Германия (28 GW), Индия (141 GW), САЩ (149 GW) и останалия свят (488 GW).
Замяната на тези въглищни централи с такива за възобновяема енергия, би намалила годишните системни разходи с 32 милиарда щатски долара (специално за България 0,7 млрд. долара) и ще намали годишните емисии на CO2 с около 3 гигатона CO2.
„Това ще осигури 20% от намаляването на емисиите, необходимо до 2030 г. за климатичната цел от 1,5 ° C, очертана в World Energy Transitions Outlook на IRENA. Няма място тези въглищни активи да бъдат част от енергийното бъдеще, а преоборудването с улавяне и съхранение на въглерод само би увеличило разходите “, заяви генералният директор на IRENA Франческо Ла Камера.
Ценови тренд 2012-2020 – декада на намаление
В десетилетието от 2010 до 2020 г., производството на енергия от възобновяеми източници се превърна в естествения икономически избор при инсталирането на нови капацитети. През този период, конкурентоспособността на слънчевата и вятърната енергия без финансова подкрепа, достигна същия диапазон на разходи както при новите капацитети от изкопаеми горива, се казва още в доклада.
Всъщност тенденцията е не само възобновяемите енергийни източници да се конкурират с изкопаемите горива, но значително да ги подбият когато се изисква нов капацитет за производство на електроенергия.