Намираме се в ключов период за развитието на целия ЕС и не трябва да губим следващите 12-18 месеца в политически боричкания. Важно е бързо да приведем нормативната уредба в синхрон с европейския модел на развитие, за да не останем встрани от процесите на историческа трансформация. А те ще се случат с нас, или без нас. Това коментира в интервю за 3e-news.net Никола Газдов, председател на Асоциация за производство, съхранение и търговия с електроенергия.
По отношение на Плана за възстановяване, Никола Газдов коментира, че на първо четене, редакцията изглежда по-добре, отколкото първоначалната версия. „Макар да имахме ограничен достъп до експертните дискусии, подкрепяме идеята да се изградят нови ВЕИ мощности и да бъде подпомогнато навлизането на системи за съхранение на енергия. Но трябва да се изчака изработването на конкретни мерки и процедури, за да преценим дали предвидения механизъм за подкрепа е удачен“, допълва той.
„Възможно е да се реализират тези 1,7 GW мощности, съчетани със системи за съхранение на енергия, но само ако се направят реформи в остарялата нормативна база. Защото тясното място са не толкова парите, колкото процедурите за разработка на нови инвестиционни проекти. Проблемът се състои в това, че предния цикъл на инвестиции във ВЕИ в периода 2008 – 2012 г. бе последван от много рестриктивни мерки. Тяхната цел бе да забавят, дори да спрат, развитието и реализацията на ВЕИ проекти. За да привлечем нови инвестиции в чиста енергия трябва да видим бързи и ефективни реформи в енергийното законодателство“, казва още Газдов.
По отношение на регулаторните правила за системите за съхранение, Газдов казва, че сме в самото начало. Нужно е да бъдат разписани конкретни правила и регулации. „Важно е, че имаше заявена политическа подкрепа от различни политически сили, както и на ниво служебно правителство. С голяма надежда гледаме към новия парламент и се надяваме партиите да погледнат отвъд тясно партийния си интерес и да мислят за развитието на сектора. Да премахнат административните пречки пред бизнеса и да подкрепят иновациите в енергетиката“, допълва той.
Цялото интервю, вижте на: https://business.dir.bg/ikonomika/adekvaten-plan-za-prehod-kam-niskovaglerodna-energetika-bi-ni-osiguril-podkrepa-za-reformi