НА ВНИМАНИЕТО НА:
г-н Калин Стоянов, Mинистър на вътрешните работи
г-н Андрей Цеков, Министър на регионалното развитие и благоустройството
СТАНОВИЩЕ
Относно: Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар
Уважаеми г-н Стоянов,
Уважаеми г-н Цеков,
Във връзка с публикуван за Обществено обсъждане Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Із-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар, Асоциация за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ) приветства желанието за прецизиране на съществуващите изисквания за еднозначното им прилагане от участниците в инвестиционния процес и контролните органи, както и за постигане на баланс между мерките за осигуряване на пожарна безопасност и възможностите за тяхното изпълнение в съответствие с най-добрите международни практики.
По отношение на предложените текстове в Проекта имаме следните коментари и предложения:
Съгласно § 169:
Вчл. 350а (1)т. 7 и т. 8, т. 10 и т. 12 се определят разстояния от контура на покрива, както и други покривни елементи, както и организиране на инсталацията във фигури с размери на 40х40 м с разстояние помежду им от 1.5 м, но така разписаните изисквания нито намаляват (ликвидират) опасността от възникване на пожар, нито биха подпомогнали гасенето на възникнал пожар на такъв покрив с фотоволтаична система (ФЕЦ).
Би следвало да се опишат спецификите на фотоволтаични системи (ФЕЦ) върху скатен и плосък покрив – такива специфики към момента не са разписани в Наредбата.
Счл. 350а (1)т.9 се създава противоречие – в т.9 се забранява монтаж на модули (панели) над брандмауери и вертикални прегради на пожарни сектори, които се изпълняват с материали, върху които в предходните точки от чл.350а (1) монтажът им се разрешава, на база реакцията им към огън.
Чл. 350б т.3 – да отпадне:
С чл. 350б т.3 се въвежда ограничение за подреждане на фотоволтаичните елементи във фигури 40 х 40 м, което не само не кореспондира с размерите на модулите и конструкциите, но и с електротехническата логика, която трябва да е водеща при изграждането им. Това, комбинирано с изискването за разстояние между фигурите от 4 м, прави неефективно изграждането на ФЕЦ на земя, особено на парцели с форма различна от правоъгълна, а повечето терени не са с правоъгълна форма. Подобно ограничение е изключително рестриктивно и не се среща в нито една държава в Европа.
Чл. 350б т.7 – да отпадне:
С чл. 350б т.7 се въвежда изискване в близост до трансформаторните постове на фотоволтаичната електрическа централа да се предвиждат прекъсвач/и или превключвател/и за постоянен ток и за променлив ток за съответните вериги (стрингове) от фотоволтаични модули. Нормално всеки от инверторите има възможност за прекъсване на постоянния ток към него чрез вграден товаров прекъсвач. Съвременните концепции, обаче, се основават на стрингови инвертори, разположени оптимално сред полето от модули (за по-ниски разходи и загуби), а не в близост до трансформаторните постове. Това изискване ще въведе изключително рестриктивни ограничения за точен тип на оборудване и концепция за разположение. Същият ефект може да се постигне и ако се прекъсне връзката към мрежата на мрежов инвертор – той ще подтисне производството на стринговете.
Съгласно § 176, т.2, буква б):
Според предложения за добавяне текст в чл. 370 (2) т. 3 предвиденото разстояние от комплектните трансформаторни постове и комплектните трансформаторни подстанции (КТП) до пожаронезащитени метални конструкции, каквито са тези на ФЕЦ, е 10 м. Това противоречи на изискванията на чл. 370 (3) т. 1, според които КТП във ФЕЦ са категория по пожарна опасност Ф5В, а масивите с конструкции и панели на ФЕЦ са категория по пожарна опасност Ф5Г и за тях се изисква разстояние помежду им 12 м. Съгласно чл. 370 (4) разстоянието може да се намали до 30%, т.е. 9.4 м. Наличието на възможност за прилагане на различни разстояния, би довело до възможност за различни тълкувания на база лична преценка от страна на всеки инспектор по Пожарна безопасност и защита на населението. Би следвало да се посочи една величина, за да се избегнат различни тълкувания както от страна на инвеститори, така и от страна на надзорните органи.
Анализ на данните от възникнали пожари показва, че източникът на опасност от пожари при наличие на покривна фотоволтаична инсталация произтича от неправилен монтаж (напр. на конектори, свързващи фотоволтаичните модули) и/или лоша поддръжка на системите. Вместо да се ограничава (и дори забранява в неявен вид) проектирането и инсталирането на ФЕЦ е необходимо да се предпишат мерки за използване на качествени материали, контрол и проверка по време на целия експлоатационен срок например в „НАРЕДБА № 8121з-647 за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите“.
Считаме, че би било удачно да се предвиди издаване на отделна наредба за противопожарни норми за проектиране, приемане, въвеждане в експлоатация и поддръжка на ФЕЦ, където да се третират всички видове централи с оглед предназначението им и видовете инвертори и трансформаторни постове, с които те се изграждат.
Надяваме се предложенията ни за промени и допълнения да бъдат приети. Асоциацията остава на разположение за допълнителна информация и дискусия.
С уважение,
Никола Газдов
АПСТЕ е сдружение с нестопанска цел, което подкрепя развитието и пазарната интеграция на технологиите за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници в България. Към настоящия момент, компаниите членове в асоциацията развиват проекти за над 7 гигавата мощности от възобновяема енергия (вятър и слънце) и системи за съхранение на енергия в страната. Широката представителност на членската ни база, която обхваща бизнес представители на производители, проектанти и интегратори на ВЕИ технологии и системи за съхранение на енергия, търговци на електроенергия и инвеститори в сектора, ни дава възможност да заявим с голяма доза увереност, че асоциацията може да бъде конструктивен партньор при развитието на правно-административната рамка за производство, съхранение и търговия с електроенергия.