В съвместно писмо до определящите политиките на Европейски съюз соларната индустрия в Европа дава своите препоръки за ефективно прилагане на Закона за промишленост с нулеви нетни емисии (Net-Zero Industry Act). Инициативата е на SolarPower Europe, Европейската асоциация на фотоволтаичната индустрия, и е подкрепена от АПСТЕ и още 21 европейски национални соларни асоциации.
Законът за промишленост с нулеви нетни емисии (NZIA) – изключително важен законодателен акт, който има за цел да подкрепи сделката на ЕС за чиста промишленост, беше публикуван успешно през юни 2024 г. В него се поставя целта до 2030 г. да се достигне най-малко 30 GW оперативен производствен капацитет за фотоволтаични (ФВ) продукти в цялата верига на стойността на тези ФВ продукти. Този акт има за цел да гарантира, че ЕС ще остане начело на производството и внедряването на чисти технологии, като в крайна сметка допринесе за амбициозните цели на ЕС в областта на климата и за пренасочване на производството на соларни продукти към Европа.
Прилагането на NZIA във връзка с търговете за възобновяема енергия се отнася за сегмента на най-малко 30 % от обема, продаван на търг годишно за всяка държава-членка, или алтернативно за най-малко 6 GW годишно за всяка държава-членка.
След като законодателната рамка вече е установена, фокусът се премества от преговорите към прилагането на равнище държави-членки. Този преход е от решаващо значение, тъй като успехът на Закона за промишленост с нулеви нетни емисии зависи от ефективните и координирани действия във всички държави-членки на ЕС.
В момента се изготвя Акта за изпълнение на NZIA, в който ще се определят детайлите за това как ще се прилагат критериите за устойчивост в публичните търгове. За да могат държавите-членки на ЕС да прилагат успешно правилата на NZIA и за да успее секторът за производство на фотоволтаични компоненти да се разрасне отново, асоциациите се обръщат към Европейската комисия с молба да гарантира, че Актът за изпълнение ще:
- разработи верига за създаване на стойност на фотоволтаичните компоненти в Европа, без това да засегне развитието на соларния сектор – прилагането на NZIA в никакъв случай не трябва да се превръща в пречка за развитието на фотоволтаичната индустрия. Би настъпило голямо противоречие, ако регламент, който цели нулеви емисии в индустрията, забави постигането на тази цел.
- даде ясни насоки на държавите-членки на ЕС – Актът за изпълнение трябва да даде ясни насоки на държавите-членки на ЕС как да прилагат неценовите критерии за фотоволтаичния сектор. Неценовите критерии работят само, ако са специфични за технологията, ясни и има възможност да бъдат прозрачно изчислени въз основа на публична и обективна методология. Трябва да са ефективни и малко на брой, за да не водят до допълнително бюрократично утежняване и увеличаване на административните разходи.
- използва устойчивостта като награден критерий – неценовите критерии следва да се прилагат само за част от пазарните търгове, както е посочено в член 26. За соларната енергия препоръчителният дял съответства на обеми от около 5 GW през 2026 г. и 30 GW през 2030 г. в целия ЕС, в съответствие с целта на NZIA. Такъв подход създава ясно пространство за специфични „търгове за устойчивост на соларната енергия“, като дава така необходимата видимост на потреблението за европейските соларни продукти и същевременно избягва усложняването на останалата част от пазарa.
>> Пълният текст на съвместната позиция четете тук
>> Повече информация на www.solarpowereurope.org