На 14.03.2024г. Министерство на енергетиката обяви за отворена за кандидатстване дългоочакваната инвестиция по ПВУ за „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“. Основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност чрез предоставяне на подкрепа за изграждане и интегриране в електрическата мрежа на нови допълнителни 1 425 MW производствени мощности от възобновяеми източници (ВИ) заедно с 350 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия (ЛСС), спрямо 2022 г. Общият размер на безвъзмездното финансиране по Механизма за изпълнение на инвестиция C4.I6 „Подкрепа за нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“ е 663 432 375 лева.
Пуснати са 2 отделни процедури:
Тази процедура има за цел изграждането на минимум 200 MW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 100 MW батерии, като максималният размер на безвъзмездното финансиране по нея е 107 570 650 лева. Насочена е към инсталации за производство на електрическа енергия от слънчева и/или вятърна енергия с ЛСС с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW, като безвъзмездното финансиране е под формата на инвестиционна помощ за съоръженията за съхранение.
Максимален размер на финансиране за предложение за един проект за едно предприятие – до 35 854 000 лева.
Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране е до 50% от допустимите разходи, но не повече от 1 075 706 лева (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС.
Тази процедура има за цел изграждането на минимум 940 MW производствени мощности от ВИ в комбинация с минимум 200 MW батерии, като максималният размер на безвъзмездното финансиране по нея е 427 544 438 лева.
Максимален размер на финансиране за един проект за едно предложение – до 58 674 900 лева.
Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране е определен до 50% от допустимите разходи, но не повече от 743 215 лева (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС.
И по двете процедури може да кандидатстват както нови мощности, така и инсталирани мощности, които са присъединени към електрическата мрежата и са въведени в експлоатация, след 1 януари 2023 г.
Всеки кандидат, който поддава предложение за инвестиция по една от двете процедури, не може да подаде същото или друго предложение, в което е включен същият енергиен обект, с който кандидатства по другата процедура.
Инвестиционната помощ и при двете покани се предоставя само за нови ЛСС, които се изграждат като част от комбинирани проекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (вятърна и/или слънчева енергия) и за ЛСС („зад електромера“), когато и двата елемента представляват компоненти на една и съща инвестиция или когато ЛСС е свързано със съществуваща инсталация за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници.
Сроковете за кандидатстване и по двете покани започват да течат от днес и ще продължат до 16:30ч на 12.06.2024 г.
АПСТЕ участва активно в процеса по обществено обсъждане на условията за търга. А за да помогне на бъдещите инвеститори в системи за съхранение на енергия да вземат своите решения, Асоциацията организира уебинар „Как се прави бизнес план за индустриални батерии?“ (на български език), в който експерти обсъдиха основните параметри (технически, финансови и пазарни), които трябва да бъдат включени в бизнес плана на подобна инвестиция.