Ръководството за най-добри практики при проектиране, снабдяване и изграждане на фотоволтаични електроцентрали бе официално представено на RE-Source Southeast 2022 – основното събитие, посветено на корпоративнoто снабдяване с възобновяема енергия в Югоизточна Европа, което се проведе в София на 31-ви май и 1-ви юни, 2022г.
Ръководството систематизира опита на водещи компании в областта на проектирането, снабдяването и изграждането им (по-известна с английското съкращение EPC – от Engineering, Procurement and Constriction). Разглеждат се както връзките между етапите на проектиране, снабдяване и изграждане, така и цялостния процес на развитие на един фотоволтаичен проект от идея до строеж и последваща експлоатация и поддръжка на електроцентралата. Обърнато е специално внимание на практиките по осигуряване на здраве и безопасност на труда, минимализиране на влиянието върху околната среда и опазване и дори увеличаване на биоразнообразието във фотоволтаичните паркове. Разгледани са подробно и ключовите показатели за ефективност на проектите като коефициент на производителност (PR), разполагаемост, гаранции за изпълнение и други. Не на последно място, една от главите е посветена на фотоволтаични електроцентрали със системи за съхранение на енергия, които са особено актуални в контекста на проектите от българския план за възстановяване и устойчивост.
Защо е важно управлението на качеството през целия жизнения цикъл на проекта?
От една страна, за да получат широко обществено одобрение, фотоволтаичните активи трябва да могат да предложат конкурентна цена на енергията, а от друга, да отговорят и на очакванията за представяне и рентабилност на инвеститорите. И двете условия могат да бъдат изпълнени, ако управлението на качеството на проекта започне още в най-ранната фаза на развитието му, споделя инж. Димитър Цеков, член на Управителния съвет в асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) и технически директор в инженерингова компания Ренърджи, която е единствената българска компания, която участва в работната група за управление на качеството през целия жизнения цикъл (Lifecycle Quality Workstream) на европейската асоциация за слънчева енергия SolarPower Europe.
През 2020г и 2021г. именно работната група за управление на качеството през целия жизнения цикъл на SolarPower Europe работи върху ръководство за най-добри практики при проектиране, снабдяване и изграждане на фотоволтаични електроцентрали като участват над 25 водещи експерти от 20 международни компании. След успешното представяне на ръководството в Европа, АПСТЕ се заема със задачата да го преведе на български, за да запознае и компаниите от местния пазар с най-доброто от международните практики.
Защо си заслужава да го прочетете?
Ръководството за проектиране, снабдяване и изграждане на фотоволтаични електроцентрали добавя стойност като се ръководи от реалния опит в индустрията, събира и обобщава знанията и опита на утвърдени и водещи компании предоставящи EPC и O&M услуги, компании управляващи активи, юридически експерти, компании, разработващи решения за дигитализация, технически консултанти и инвеститори. Всяка от пряко заинтересованите страни в развитието на един проект може да се възползва от този документ, да го съобрази със своите нужди и установени критерии за качество и да знае какво да поиска, да предложи или да очаква. Ръководството е особено полезно за всеки в бранша, участващ в оценката или минимизирането на рисковете на даден актив.
Съдържанието обхваща технически и нетехнически изисквания, като ги класифицира, когато е възможно, в следните категории:
- Минимални изисквания, които формират минимален праг за качество от професионален и банкируем доставчик на услуги и под които услугата EPC се счита за слаба или недостатъчно добре изпълнена;
- Най-добри практики, които са методи, които понастоящем са считани за еталон в бранша и които постигат оптимални резултати, балансирайки както техническата, така и финансовата страна;
- Препоръки, които могат да допринесат за повишаване качеството на услугата, но чието приложение зависи от съображенията на собственика на актива, като например наличния бюджет.
„Надяваме се това ръководство да допринесе за по-доброто разбиране на итеративния процес на проектиране и управлението на качеството на жизнения цикъл на фотоволтаичните електроцентрали в България“, коментира Марияна Янева, Директор Политики в АПСТЕ.
>> Ръководството може да бъде разгледано тук.