Енергийните министри от ЕС одобриха скъсяване на разрешителните процедури за вятърни и соларни централи

На съвета на енергийните министри от ЕС, проведен на 19 декември 2022г, бе постигнато споразумение относно целенасочени изменения на директивата за енергията от възобновяеми източници, предложени в рамките на плана REPowerEU. Държавите-членки ще определят специални зони за инсталиране на възобновяеми енергийни източници („go-to areas“ ) със съкратени и опростени процедури за издаване на разрешителни в райони с по-ниски рискове за околната среда.

Съветът потвърди целта за най-малко 40 % дял на енергията от ВИ през 2030 г. в брутното крайно потребление на Съюза, както е посочено в преразглеждането на директивата за енергията от възобновяеми източници, приет през юни 2022 г.

Специални зони за инсталиране на ВЕИ

Според приетото държавите-членки ще начертаят областите, необходими за национален принос към целта за възобновяема енергия до 2030 г., в рамките на 18 месеца след влизането в сила на тази директива и ще приемат план или планове, определящи зони за инсталиране на възобновяеми енергийни източници в рамките на 30 месеца след влизането в сила на настоящата директива. Тези зони ще се отнасят до земя, море или вътрешни води и ще бъдат избрани, защото са особено подходящи зони за специфични технологии за възобновяема енергия и представляват по-малък риск за околната среда.

В своите планове за определяне на зоните за инсталиране на ВЕИ, държавите-членки също ще приемат смекчаващи мерки, които противодействат на потенциалните неблагоприятни екологични последици от дейностите по развитие на проектите, разположени във всяка зона. След това всички планове ще подлежат на опростена оценка на въздействието върху околната среда, вместо да се извършва оценка за всеки проект, както обикновено се случва.

Зоните за инсталиране на ВЕИ също биха ограничили основанията за правно възражение срещу нови инсталации, като се предполага, че те са от първостепенен обществен интерес.

Съветът постигна съгласие за по-кратък срок от шест месеца за зони, които вече са определени като подходящи за ускорено инсталиране на възобновяеми енергийни източници, ако наред с други неща не са в зони от Натура 2000 и са преминали екологична оценка.

Също така държавите-членки се споразумяха, че ще им бъде позволено да изключат горивни инсталации за биомаса и водноелектрически централи от определянето на зоните за инсталиране на ВЕИ, поради техните особености.

По-бързи процедури за издаване на разрешителни

По отношение на зоните за инсталиране на ВЕИ, Съветът постигна съгласие, че процедурите за издаване на разрешителни не трябва да отнемат повече от една година за проекти за ВЕИ и две години за проекти за офшорни ВЕИ. При надлежно обосновани извънредни обстоятелства този срок може да бъде удължен с до шест месеца.

За преоборудване на централи и за нови инсталации с електрическа мощност, по-малка от 150 кВт, съвместно разположени съоръжения за съхранение на енергия, както и за тяхното свързване към мрежата, процесите следва да бъдат ограничени до шест месеца и една година, ако се отнасят до проекти за офшорна вятърна енергия. При надлежно обосновани извънредни обстоятелства, като например първостепенни съображения за безопасност, срокът може да бъде удължен с до три месеца.

За райони извън зоните за инсталиране на ВЕИ процесите за издаване на разрешителни не следва да надвишават две години, а за проекти за офшорни ВЕИ – три години. При надлежно обосновани извънредни обстоятелства срокът може да бъде удължен с до шест месеца.

За преоборудване на централи и за нови инсталации с електрическа мощност под 150 кВт, за съвместно разположени съоръжения за съхранение на енергия, както и за тяхното свързване към мрежата, процесите не следва да отнемат повече от една година, а ако се отнасят за проекти за офшорни вятърни електроцентрали – две години. При надлежно обосновани извънредни обстоятелства срокът може да бъде удължен с до три месеца.

Съветът постигна съгласие, че времето, през което централите, техните мрежови връзки и свързаната с тях необходима мрежова инфраструктура се изграждат или презареждат, не следва да се включва в тези срокове.

За соларните инсталации върху „изкуствени повърхности“ три месеца е новият срок за процедурите по издаване на разрешения. Проектите с мощност под 50 кВт могат дори да се възползват от административен таван от 1 месец – въпреки че капацитетът може да бъде намален до 10,8 кВт в случай на ограничения в мрежата.

Новият регламент трябва да влезе в сила през януари 2023 г. и да действа 18 месеца. Той е предназначен да „запълни празнината“ до актуализирането и приемането на свързаната с него Директива на ЕС за енергията от възобновяеми източници през следващата година. Новите правила могат да се прилагат за съществуващи проекти в процес на подготовка, както и за всички следващи проекти, предложени преди юни 2024 г.

При прилагането на регламента всяка от държавите от ЕС ще предложи собствено определение за това какво е „изкуствена структура“, което може да включва сгради, промишлени и изоставени терени, както и транспортна инфраструктура, като например навеси или паркинги, или такава покрай магистрали и железопътни линии.

>> Прессъобщението относно Съвета можете да прочетете на www.consilium.europa.eu

>> Повече информация за ветроенергийните инсталации можете да намерите на windeurope.org

>> Повече информация за соларните инсталации можете да намерите на solarpowereurope.org