Трите основни приоритета за насърчаване на развитието на ВЕИ в страната трябва да бъдат „премахване на административните препятствия, инвестиции в енергийната мрежа и предвидимост“, коментира председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ), Никола Газдов, по време на форума „Powers Summit“ в София. Трябва да бъдат подобрени и засилени междусистемните връзки на България с Румъния и Гърция и да има повече съвместни енергийни дейности в региона заедно с двете ни съседки.
За втора поредна година иновативната платформа Powers Summit даде сцена за градивен и оперативен диалог лице в лице между властта, бизнес лидерите, науката и гражданския сектор.
Основни теми на Powers Summit 2022 бяха здравеопазване, енергетика, план за възстановяване и устойчивост, предприемачество, устойчиво развитие. Като продължение на платформата от 2021г., на сцената политиците не говорят помежду си и един срещу друг, а директно потвърждават на индустрията по всеки един приоритет каква ще бъде политическата им воля.
По време на панела за сектор енергетика около изложените от Никола Газдов приоритети за предвидимост на инвестиционната среда, опростяване на административните процедури и инвестициите в енергийна мрежа се обединиха и останалите участници. Според председателя на АПСТЕ „дори с административните пречки в страната и липсата на безвъзмездно финансиране се очаква експоненциален ръст във ВЕИ инвестициите до 2025 г.“.
С ответните си коментари представителите на двете най-големи парламентарно представени партии – ГЕРБ и ПП отговориха, че те са наясно за съществуването на административни тежести пред инвестициите във ВЕИ, тъй като получават сигнали за такива ежедневно. В тази връзка бившият енергиен министър на ГЕРБ Делян Добрев заяви, че Законът за енергетиката към момента е отворен за промени и той очаква конкретните предложения до 4 януари 2023г.
Представителят на ПП, Асен Василев, бе по-умерен в изказванията си, но все пак заяви готовност да чуе конкретни предложения от страна на бизнеса.
>> Повече информация за събитието можете да намерите на www.webit.org