Европейският съюз инвестира над 1,1 милиарда евро в седем мащабни иновативни проекта в рамките на Фонда за иновации. Безвъзмездните средства ще подкрепят проекти, насочени към представяне на революционни технологии в секторите на енергоемките индустрии, водород, улавяне, използване и съхранение на въглерод и възобновяема енергия. Проектите се намират в Белгия, Италия, Финландия, Франция, Холандия, Норвегия, Испания и Швеция.
Седемте проекта са избрани за финансиране по първата покана на Фонда за иновации за проекти с общи капиталови разходи над 7,5 милиона евро. Те са оценени от независими експерти за способността им да намаляват емисиите на парникови газове в сравнение с конвенционалните технологии и да предложат иновации отвъд най-съвременните технологии, като същевременно са достатъчно зрели, за да позволят бързото им внедряване. Други критерии за подбор включват потенциала на проектите за мащаб и рентабилност.
Избраните проекти обхващат широк спектър от сектори за декарбонизация като химикали, стомана, цимент, рафинерии и електроенергията и топлинната енергия. Всички проекти или вече са част от индустриални центрове, или стартиращи декарбонизиращи клъстери на взаимосвързани индустрии.
Проектите накратко
Енергоемки индустрии: Проектът в Швеция има за цел да елиминира изцяло емисиите на парникови газове от производството на стомана чрез използване на възобновяем водород. Друг проект във Финландия ще демонстрира два начина за производство на чист водород в рафинерия, чрез възобновяема енергия и чрез улавяне на CO2 и постоянното му съхраняване в Северно море. Във Франция проект ще улови неизбежните емисии в циментов завод и отчасти ще съхранява CO2 в геоложки условия в Северно море и отчасти ще ги интегрира в бетон. За да се намалят емисиите при производството на водород и химикали, проект в Белгия ще разработи цялостна верига за улавяне, транспорт и съхранение на въглерод в пристанището на Антверпен.
Възобновяема енергия: Проект в Италия ще разработи пилотна линия в промишлен мащаб за производство на иновативни и високоефективни фотоволтаични клетки в Катания. Друг проект в Испания ще преобразува нерециклируемите твърди битови отпадъци в метанол, ключов основен химикал и нисковъглеродно гориво. Друг проект в Швеция ще създаде мащабно съоръжение за улавяне и съхранение на въглерод от биоенергия в съществуващата централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от биомаса в Стокхолм.
Следващи стъпки
Успешните проекти ще изготвят индивидуални споразумения за безвъзмездна помощ с Европейската изпълнителна агенция по климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA), изпълнителния орган на фонда. Очаква се те да бъдат финализирани през първото тримесечие на 2022 г., което ще позволи на Комисията да вземе решение за отпускане на безвъзмездните средства и тяхното разпределение.
На 26 октомври Комисията пусна втората покана за мащабни проекти с краен срок 3 март 2022 г. Всички проекти, които не са били успешни в първата покана, се насърчават да кандидатстват повторно.
За повече информация:
Innovation Fund large-scale projects
Second call for large-scale projects
Proposal for revised EU ETS Directive
Източник: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_6042