МАЕ публикува годишния си доклад „Световни енергийни перспективи 2021 г.“

Ето и някои от основните акценти в него:

  • Чистите технологии в енергийния сектор и в използването им в крайното потребление  се превърнаха в първия избор за потребителите по целия свят, първоначално поради политическата подкрепа, но в последствие, защото са най-рентабилни. В повечето региони слънчевата и вятърната енергия представляват най -евтиния наличен източник за производство на електроенергия.
  • Постигането на сценария за чисти нулеви емисии изисква несравнимо увеличение на инвестициите в чиста енергия. Според този сценарии, годишните инвестиции в чиста енергия нарастват до 4 трилиона щатски долара до 2030 г., което е повече от утрояване от сегашните нива. Мобилизирането на такава голяма инвестиция ще бъде предизвикателство, но те са необходими за осигуряване на преход към чиста енергия и предлага безпрецедентно ниво на пазарни възможности за производителите на оборудване, доставчиците на услуги, разработчиците и инженерните, снабдителните и строителните компании по цялата верига за доставка на чиста енергия.
  • При сценария за нетните нулеви емисии до 2050 г., кумулативната пазарна възможност за производителите на вятърни турбини, слънчеви панели, литиево-йонни батерии, производство на водород и горивни клетки възлиза на 27 трилиона щатски долара.
  • Действията в четири ключови области през следващото десетилетие са от съществено значение, за да се запази отворена вратата за стабилизация на 1,5 ° C: огромен натиск за чиста електрификация; подновен фокус върху реализиране на пълния потенциал на енергийната ефективност; съгласувани усилия за предотвратяване на изтичанията при оперирането с изкопаеми горива; и тласък на иновациите в чистата енергия.
  • Волатилността на цените е винаги присъща характеристика на стоковите пазари, но добре управляваните преходи предлагат начини за намаляване на въздействието върху сметките за енергия на домакинствата. Eфектът от голям ценови шок през 2030 г.  ще се намали чрез повишаване на ефективността и по -ниското директно потребление на нефт и газ, според сценария за нулеви емисии на MAE.
  • Ускореното внедряванет на чиста енергия, ще позволи на развиващите се икономики  да очертаят нов път за по -ниски емисии за развитие; сега емисиите от развиващите се пазари и развиващите се икономики (с изключение на Китай) се увеличават с повече от 5 Gt до 2050 г., като най -голям е ръстът от промишлеността и транспорта, според умерения сценарии на МАЕ за заявените политики.
  • Работните места в чистата енергия се  увеличават по -бързо от намалението им при други сектори. Рискове за работните места са концентрирани във въгледобивния сектор, където спирането на въглищни мощности  ще достигне до 100 гигавата (GW) годишно през следващото десетилетие, според сценария за постигане на нулеви емисии. Това е дойно повече отколкото сценарият, който стъпва на заявените обещания. Постепенното премахване на въглищата изисква ускорено увеличаване на производството на енергия с ниски емисии и инфраструктура, както и постоянен ангажимент от правителствата и международната общност за управление на въздействията върху общностите, активите, земята и околната среда.

Целия доклад, може да изтеглите от тук: https://www.iea.org/reports/world-energy-outlook-2021