Новото правителство в Германия обяви амбициозен план за декарбонизация

Снимка: BMWI

Целите на Германия са да ускори растежа на възобновяемите енергийни източници, чрез изграждането на вятърни паркове. Германският министър на Икономиката и климатичните действия, Робърт Хабек, представи плана за декарбонизация на индустрията и електрификация на транспорта и отоплението. Новото правителство ще стартира спешна климатична програма, която трябва да постигне бързи резултати, за да отговори адекватно на предизвикателствата, които трябва да бъдат посрещнати до 2030 г., във връзка с климатичните цели.

Според настоящата ситуация Германия не изпълнява целите за намаляване на емисиите за 2021 и 2022 г. и е на път да пропусне целта за 2030 г. с 15 процента, ако не бъдат въведени нови мерки, каза Хабек по време на представянето на бъдещите правителствени мерки в Берлин. Целите за климата за 2030 г. предвиждат намаляване на нивата на парникови газове с 55% под нивата от 1990 г.

Министърът от Алианс 90/Зелените подчерта, че новото правителство е изправено пред задачата да декарбонизира индустрията, транспорта и отоплението. Според него кабинетът трябва бързо да приеме цялостни мерки за климата, за да се върне на правилния път за постигане на целта за климата, поставена за настоящото десетилетие.

Германия възнамерява да ускори разширяването на възобновяемите енергийни източници

Допълнителният вятърен капацитет на сушата е в основата на правителствената програма за спешни действия в областта на климата. 2% от земната площ на Германия трябва да бъде предназначена за вятърна енергия, каза Хабек,  обявявайки инициатива за нов закон за вятъра на сушата.

Монтажът на слънчеви панели ще бъде задължителен за търговски сгради и за нови частни сгради. Създаването на повече пространство за наземни слънчеви инсталации също е част от плана за бърз растеж на двата най-важни възобновяеми енергийни източника в Германия.

Министерството планира да обедини мерките в така наречения Великденски пакет и да го последва с втори, летен пакет, като правилата и мерките ще започнат да действат от 2023 г.

 В новия план е заложено и увеличаването на водородните ресурси. Хабек изчисли, че годишното потребление в стоманодобивната индустрия ще достигне 15 TWh до 2030 г.

Газът като резервен енергиен източник

Въглищата не трябва просто да се заменят с газ, казва Хабек. Германия обаче ще има нужда от газ като резерв, когато няма достатъчно вятър и слънце и докато се изгради необходимата инфраструктура за водород, обяснява той.

Хабек твърди, че Германия ще се нуждае от нови електроцентрали – първоначално на природен газ, за да преодолее периода, докато бъдат инсталирани достатъчно мощности за възобновяема енергия. Все пак правителството не подкрепя включването на природния газ в зелената таксономия на ЕС.

Задачата е да се балансира опазването на природата и възобновяемите енергийни източници, посочи Хабек

Ако разширяването на възобновяемите енергийни източници стане „доминиращ обществен интерес“, то може да има предимство пред други въпроси, като опазването на природата и защитата на животните, каза той. Намирането на правилния баланс между опазването на природата и възобновяемата енергия е ключова задача в момента, твърди Хабек.

>> Оригиналната статия вижте тук