СТАНОВИЩЕ относно екстремно високите цени на пазара на балансираща енергия за м. май 2024г

НА ВНИМАНИЕТО НА:

Г-Н ИВАН ИВАНОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ

Г-Н ВЛАДИМИР МАЛИНОВ, МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА

Г-Н ДЕЛЯН ДОБРЕВ, НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ В 50 НАРОДНО СЪБРАНИЕ

СТАНОВИЩЕ

Относно: Екстремно високи цени на пазара на балансираща енергия за м. май 2024г, застрашаващи финансовата сигурност на електроенергийния пазар и сигурността на системата

Уважаеми г-н Иванов,

Уважаеми г-н Малинов,

Уважаеми г-н Добрев,

Пишем Ви във връзка с публикуваните на 12.06.2024 г. от независимия преносен оператор (НПО) окончателни цени за балансираща електрическа енергия за периода 01-31.05.2024 г., изчислени съгласно новоприетата от КЕВР Методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия по чл.21, ал.1, т.11 от ЗЕ, обн., ДВ, бр. 37 от 26.04.2024 г., в сила от 01.05.2024 г.

АПСТЕ подкрепя по принцип стремежа на КЕВР да въведе методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия, следвайки примера на други страни в Европа. Същевременно сме сериозно обезпокоени от някои непредвидени аномални ефекти при прилагането на методиката, които предизвикаха екстремно високи ценови нива за балансираща електрическа енергия през месец май 2024 г. Призоваваме отговорните институции да адаптират в спешен порядък спорните аспекти на новата методика, така че прилагането на същата да не предизвиква и занапред екстремно изкривяване на цените за балансираща електрическа енергия, непосилна финансова тежест за пазарните участници и риск от необосновано увеличаване на разходите за потребителите на електрическа енергия в България.

Видимо от публикуваните на 12.06.2024 г. от независимия преносен оператор (НПО) окончателни цени за балансираща електрическа енергия за периода 01-31.05.2024 г., изчислени съгласно новоприетата Методика, цените за недостиг и излишък за периода драстично се различават от прогнозните данни, подавани от НПО до този момент – в окончателния сетълмент са публикувани цени за излишък до -2 684.50 лв./МВтч и за недостиг – до 6 342.00 лв./МВтч. В резултат, окончателните разходи за балансиране за месец май 2024 г. на координаторите на балансиращи групи (КБГ) надхвърлят десетократно всякакви прогнози и представляват непредвиден и необезпечен търговски риск, защото тези обстоятелства настъпват при валидни търговски договори, сключени при действието на вече отменената Методика на КЕВР, с клиенти – потребители и производители.

Вместо да постигне поставените цели, а именно дисциплинираност и справедливо разпределение на разходите за небаланси в системата, само за 1 ден (19.05.2024 г.), новата методика нанесе щета на координаторите на балансиращи групи и на производителите на електрическа енергия от възобновяеми източници в размер на десетки милиони лева. Така върху тези пазарни участници се прехвърля непосилна финансова тежест, която вярваме, че не е била предвидена и оценена от КЕВР при определяне на новата Методика. Ефектът от прилагането на Методиката фактически води до наказване на КБГ и ВЕИ производителите с непосилни и необосновано високи цени за балансираща енергия, които надхвърлят многократно реалните разходи, предизвикани от съответните небаланси.

Като последица от прилагането на новата Методика възниква реален риск голяма част от координаторите на балансиращи групи и производителите на електрическа енергия от ВЕИ да нямат възможност да изпълнят задълженията си за балансиране поради непосилно високите нива на цените за недостиг и излишък още от 01.07.2024 г. След проведени разговори от страна на АПСТЕ с представители на КБГ и производители на електрическа енергия от ВЕИ, бихме искали да ви информираме за натрупано огромно напрежение в сектора – както сред КБГ, така и сред засегнати ВЕИ производители, чиито разходи за балансиране през м. май 2024 г. са в пъти по-високи от предходните месеци. При някои производители разходите за балансиране се доближават до – и дори надхвърлят – размера на приходите от продажба на произведената електрическа енергия за съответния месец. Същите заплашват, че няма да заплатят необосновано завишените цени за балансираща енергия и дори заявяват готовност за организиране на протестни действия.  Това от своя страна създава риск за финансовата стабилност на сектора и има потенциала да провокира системна нестабилност в електроенергийния сектор, вълна от съдебни дела и фалити. Вярваме, че целта на новата Методика е да подобри съществуващите пазарни отношения и подобно развитие би било напълно нежелано негативно последствие от регулаторното решение.

АПСТЕ апелира да бъдат предприети спешни мерки за справяне със създалата се ситуацията във възможно най-кратък срок. Отговорните институции следва незабавно да реагират и да адаптират спорните аспекти на новата Методика, така че прилагането на същата да не предизвиква и занапред екстремно изкривяване на цените, непосилна финансова тежест за пазарните участници и необосновано увеличаване на разходите за потребителите на електрическа енергия в България. За целта е необходимо да се намери юридически издържан метод за възстановяване на надвзетите приходи за балансираща енергия, които надхвърлят реално направените разходи, в рамките на деня с най-големи ценови аномалии (19.05.2024), както и да се адаптират условията за прилагане на мултипликаторен коефициент – размерът му да бъде намален, а прагът за прилагането му да бъде завишен.

Изложеното до тук говори и за опасност от отлив на инвеститорски интерес от България, което поставя под въпрос постигането на целите за декарбонизация и ще влоши изгледите за конкурентоспособност на българската индустрия и икономика. АПСТЕ заявява своята готовност да участва активно в процеса по намиране на балансирано решение за коригиране и адаптиране на новата Методика.