Публикуван е актуализиран Интегриран национален план „ЕНЕРГЕТИКА И КЛИМАТ“

На 13.06.2024г., на сайта на Министерство на енергетиката за обществени консултации е публикувана актуализираната версия на Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата на Република България. Над проекта са раболити съвместно Министерство на енергетиката и Министерство на околната среда и водите, които са се стремели проектът да отразява по-високите цели, поставени с Европейската зелена сделка и Европейския закон за климата, Пакета „Готови за 55“, Плана RЕPowerEU, както и последния доклад за България в рамките на Европейския семестър.

Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. – декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и конкурентоспособност.

Определената национална цел за дял на ВИ в брутното крайно потребление на енергия до 2030 г. е 34.48%. За постигането й е прогнозирано следното разпределение по сектори:

1) 55.51% дял на енергията от ВИ в сектор електрическа енергия;

2) 43.66% дял на енергията от ВИ в сектор топлинна енергия и енергия за охлаждане;

3) 29.66% дял на енергията от ВИ в сектор транспорт.

За сектор електрическа енергия е определен 55.51% дял енергията от ВИ в брутното крайно потребление на електрическа енергия. Прогнозите са този дял да бъде постигнат чрез увеличаване на потреблението на електрическа енергия от новоизградени мощности след 2020 г., използващи енергия от ВИ (основно вятърна и слънчева енергия), с до 7 673 MW.

През 2030 г. се очаква увеличение с 6 770 MW на инсталираните мощности на електрическите централи, използващи енергия от ВИ спрямо 2022 г. Този ръст е съпроводен с увеличение на инсталираните мощности при фотоволтаичните електрически централи (ФЕЦ) с 4 626 MW и при вятърните електрически централи, разположени на сушата (ВтЕЦ) с 1 281 MW. Прогнозираното увеличение от този вид централи се дължи на съвкупност от фактори, сред които и въвеждането на планираните политики и мерки за ускорено развитие на тези технологии, както и намаляване на инвестиционните разходите за тяхното изграждане. През 2030 г. се очаква да бъдат въведени в експлоатация първите 500 MW ВтЕЦ разположени в морето.

Коментари, мнения и препоръки по предложения проект могат да се изпращат в 14-дневен срок.

>> Съобщението и актуализираната версия на Интегрирания национален план четете на www.me.government.bg