За възможност на корпоративните и гражданските потребители да се възползват по-директно от евтината възобновяема електроенергия чрез улесняване на достъпа до споразумения за закупуване на енергия от възобновяеми източници (PPA) и за ускорена гъвкавост като сторидж за подпомагане надеждността на електроенергийната система, настоява SolarPower Europe (Европейската соларна асоциация).
Позицията на асоциацията е във връзка с откритата от ЕК на 23 януари 2023г. обществена консултация за дизайна на пазара на електроенергия. Консултацията е насочена към спешни корекции, които да направят пазара на електроенергия в ЕС „по-устойчив и да намалят въздействието на цените на газа върху сметките за електроенергия, като същевременно подкрепят енергийния преход“.
Безпрецедентната енергийна криза, причинена от увеличените цени на газа, който Европейската комисия определя вече като преходно гориво за електроенергийната система на ЕС и засилването на кризата с настъпилата суша, налагат промяна. Но тази промяна не трябва да бъде чрез намеса в основите на електроенергийния пазар – чрез поставяне на пределни цени, които както се видя водят до регулаторна нестабилност и задържане на инвестиции в нови възобновяеми технологии. А тъй като единственият начин за излизане от кризата е газът да бъде изведен възможно най-скоро от електроенергийната система чрез драстично увеличаване на инвестициите в възобновяема енергия и гъвкавост в мрежата, трябва да се промени дизайнът на пазара на електроенергия в Европа.
Според Наоми Шевилард, ръководител „Регулаторни въпроси“ в SolarPower Europe:
„Ревизираният пазарен дизайн трябва да даде възможност на корпоративните и гражданските потребители да се възползват по-директно от евтината възобновяема електроенергия чрез улесняване на достъпа до споразумения за закупуване на енергия от възобновяеми източници. Да се намали рискът за корпоративните PPA за енергоемките индустрии чрез специфични гаранции, докато енергийният пазар на дребно трябва да стимулира търговците на дребно да сключват PPAs от името на своите потребители.
Реформата трябва също така да ускори чистата гъвкавост – като съхранение – достъп до пазара на едро и балансиращия пазар, за да подпомогне надеждността на електроенергийната система.
И накрая – да се върнем към сърцевината на въпроса – пазарът на електроенергия, който се движи към 100% възобновяеми енергийни източници, трябва да се основава на устойчива и надеждна електрическа мрежа. Операторите ще трябва да провеждат задълбочено и редовно планиране на мрежата, да обмислят предлаганите гъвкави възможности и тяхната роля на пазара.
Мрежовите оператори ще се нуждаят от подходящите стимули за възнаграждение, за да инвестират в най-ефективните технологии, а процедурите за издаване на разрешителни трябва да бъдат ускорени, за да позволят навременно свързване на възобновяеми енергийни източници.“
>> Прессъобщението можете на прочетете тук
>> Визията на ревизирания дизайн на електроенергийния пазар на ЕС четете тук