Електроенергията от ВЕИ става все по-евтина и достъпна

Конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има“

„В последните години при фотоволтаиците има срив в цената на компонентите. Той е над 90% за последното десетилетие. ВЕИ вече са най-евтиният начин за производство на електроенергия. Малки бизнеси и домакинства също могат да инвестират в производството й. С намаляване на цените на батериите, тя ще може да бъде и съхранявана“, това е ситуацията към момента, която председателят на Асоциация за производство, съхранение и търговия на електроенергия, Никола Газдов, описа в свое интервю в предаването Хоризонт по БНР.

Според него „конфликтът между конвенционалната и ВЕИ енергетиката е много преекспониран, доколкото изобщо го има – конвенционалната енергетика предоставя една база за новата”.

ВЕИ имат ясен профил на производство – в България от слънчевите централи ще можем да произвеждаме енергия от 1500 до 1700 часа, а от вятърни – 2300 до 3000 часа. Затова ще трябва да има доста нови инвестиции. Те са частни. Ще има нужда от временна подкрепа за системи за съхранение на енергия, за изграждане на нов ПАВЕЦ, и за възстановяване на “Чаира”. При възобновяемите източници има само капиталова инвестиция за оборудването и много ниски оперативни разходи”.

Друг важен фактор за завитието на ВЕИ в България е, че „Български компании строят много от соларните паркове в Нидерландия, Дания, Германия и други страни“. България е един от регионалните лидери в областта на възобновяемата енергетика, поне що се отнася до изграждането на слънчеви централи, отбеляза Газдов.

>> Можете да слушате цялото интервю на bnr.bg