НА ВНИМАНИЕТО НА:
Г-Н РУМЕН РАДЕВ, МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА
Г-ЖА ИВА ПЕТРОВА, ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА
Г-Н КРАСИМИР НЕНОВ, ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА
СТАНОВИЩЕ
Относно: Проект на Поканa 1 по процедура от Националния план за възстановяване и устойчивост – BG-RRP-4.032 C4.I6 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“
Уважаеми г-н Радев,
От името на Асоциация за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) приветстваме представения проект на процедура за подбор на изпълнение на част от Инвестиция 6 „Подкрепа за нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“ (C4.I6) от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
Считаме, че целите, заложени в инвестицията – нови 1 425 MW мощности за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, заедно с 350 MW съоръжения за съхранение на електрическа енергия, са важен сигнал за ангажираност на националните власти за ускорено внедряване на възобновяема енергия в мрежата и признаване на ролята на съхранението на енергия в осигуряването на устойчиви и надеждни енергийни доставки.
Същевременно, в предложените за обществено обсъждане документи има множество неясноти, противоречия, необяснимо високи финансови изисквания и критерии, които биха могли силно да ограничат кръга на допустимите кандидати, а оттам и интереса към участие в процедурата. Предлагаме на вашето внимание коментари и препоръки за прецизиране и/или изменение на условията за кандидатстване. Надяваме се, те да бъдат взети предвид при финалното публикуване на поканата и оставаме на разположение за допълнителни разговори и коментар.
С уважение,
Никола Газдов, Председател на УС на АПСТЕ
Коментари и препоръки по документ „Условия за кандидатстване за получаване на безвъзмездни средства по процедура чрез подбор за изпълнение на инвестиции от крайни получатели. BG-RRP-4.032 C4.I6 „Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия“ (Покана 1)
ДЕФИНИЦИИ И ОБЩИ ПРЕПОРЪКИ
Капацитет на съоръжения за съхранение на енергия с батерии
В различните документи се използват разнообразни изрази за капацитет на съоръжението за съхранение на енергия. Вероятно това се дължи на неточности при превода на дефиниции от английски. Установените технически термини на български език са различни за мощност и енергиен капацитет. В този смисъл, препоръчително е, използваните понятия да бъдат ясно дефинирани, за да не бъдат объркващи или подвеждащи за кандидатстващите по процедурата.
АПСТЕ препоръчва, когато се реферира към капацитет на съоръжението за съхранение на енергия, той да е дефиниран като номиналното количество електрическа енергия, което може да бъде съхранено в съоръжението (измерено в MWh).
Мощност на съоръжението за съхранение на енергия обичайно се дефинира като номиналната максимална мощност на заряд/разряд на батерията (може да се посочи и като номинална променливотокова мощност (АС мощност).
Продължителността на съхранение е функция от тези две характеристики и се определя като продължителност на разряд при максимална мощност.
Препоръчваме, в Условията за кандидатстване и в Приложение 15 Минимални технически характеристики, изискванията да бъдат илюстрирани с пример:
Проектът ще осигури система за съхранение на енергия чрез батерии (BESS) с продължителност на съхранение от най-малко 2 часа за не по-малко от 30% от общата инсталирана мощност (MWac) на производствения компонент на интегрирания проект. (Например, при 100 MWac ВЕИ компонента, системата за съхранение трябва да е с минимални параметри 30 MWac/60 MWh).
6. Индикатори
При позоваването на индикатора за допълнителен нов капацитет, инсталиран от ВИ, в резултат на подкрепата (стр. 6 от Условията за кандидатстване), следва да се изключи позоваването на изходната мощност на инвертори, което е характерно за производството на енергия от слънце, но не и за това от вятър.
АПСТЕ препоръчва да се използва дефиницията на инсталирана мощност съгласно Закона за енергетика и предлага следната редакция:
„Кандидатът следва задължително да попълни целевата стойност на индикатора, която да съответства на номиналната променливотокова мощност (АС мощност) на електрическата централа (в MW), подкрепена с настоящата инвестиция.
Понятието оперативен капацитет на съоръжението на енергия може да бъде подвеждащо. Предвид пояснението в скоби, че това е максималната енергия, която може да се съхранява от батерията в МWh по постояннотоковата част, АПСТЕ препоръчва „оперативен“ да отпадне, за да не се бърка от кандидатите с енергията, която действително може да се използва (usable energy).
Добра практика е също, тръжната документация да бъде съпътствана от списък на дефиниции и на използваните съкращения, които да помагат за по-бърза ориентация в използваната терминология и АПСТЕ препоръчва такъв раздел да бъде добавен в Условията за кандидатстване (Покана 1).
Обръщаме внимание и че, Декларация за верността на предоставените данни за проекта по образец (Приложение 11) липсва от документацията, предоставена за обществено обсъждане.
Изключително важно е, да се отстранят различни дефиниции и/или тълкования на ключови параметри по процедурата като различни посочени стойности на максималния размер на финансирането.
Различно определение за стойността от 1 075 706 лева.
В раздел 10, стойността от 1 075 706 лева е дефинирана като максималния размер на безвъзмездното финансиране, докато в раздел 14.2 има конфликтно определение и същата сума е дефинирана като пределна (максимална) цена за изграждане на компонента съхранение от интегрирания проект. Определението в 14.2 предполага че при интензитет на подпомагане от 50%, максимален размер на безвъзмездното финансиране е 537 853 лева за 1 МWAC (капацитет за съхранение), което противоречи на дефиницията в раздел 10. Противоречието в 14.2 следва да бъде коригирано с цел избягване на погрешни тълкувания и потенциални бъдещи съдебни спорове.
10. ПРОЦЕНТ НА СЪФИНАНСИРАНЕ
Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за Кандидата е определен в съответствие с чл. 41 от Регламент (ЕС) № 651/2014, както следва:
• до 50% от допустимите разходи, но не повече от 1 075 706 лева за 1 МWac (капацитет за съхранение).
14.2. ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ
ВАЖНО: С оглед определяне на реалистичността на предвидените разходи, СНД е извършила предварителни анализи и пазарни проучвания и е определила пределна (максимална) цена за изграждане на компонента съхранение от интегрирания проект в размер на до 1 075 706 лева без ДДС за всеки 1 МW от инсталираната мощност на съоръжението за съхранение. В определената пределна цена се включват всички допустими разходи, посочени в т. 1-6.
ПРЕПОРЪКА от АПСТЕ:
Да се коригира конфликтът в 14.2, с цел да не се допускат противоречиви интерпретации по отношение на максимално допустимата стойност на безвъзмездното финансиране за 1 МWac (мощност на системата за съхранение). На практика, това е най-важната стойност в Условията за кандидатстване и задължително трябва да има еднозначно тълкуване.
Различни стойности на максимален размер на финансирането
В два от разделите на поканата са посочени също и различни суми като максимален размер на финансиране:
8. ПРИЛОЖИМ РЕЖИМ НА ДЪРЖАВНИ ПОМОЩИ
„Максималният размер на безвъзмездното финансиране за един проект за едно предприятие не може да надхвърля максимално допустимия размер на помощта по чл. 4, параграф 1, буква „т“ от Регламент (ЕС) № 651/2014, който е левовата равностойност на 30 млн. евро (58 674 900 лв.).“
(стр. 9 от Поканата)
9. МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА БЕЗВЪЗМЕЗДНОТО ФИНАНСИРАНЕ ЗА КОНКРЕТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИЯТА:
• Максимален размер на финансиране за предложение – 53 785 300 лева .
(стр. 13 от Поканата)
ПРЕПОРЪКА от АПСТЕ: Ако максималният размер на финансирането за конкретно предложение за изпълнение на инвестиция се различава от стойността посочена в по чл. 4, параграф 1, буква „т“ от Регламент (ЕС) № 651/2014, то следва избраната стойност да бъде аргументирана като се опише методологията на изчисление.
За избягване на съмнение и грешки при подаване на предложенията, АПСТЕ препоръчва в Поканата да има само една посочена стойност за максимално финансиране, с която кандидатите да се съобразят при подаване на предложението.
8. ПРИЛОЖИМ РЕЖИМ НА ДЪРЖАВНИ ПОМОЩИ
Б) т.5 (стр. 10 от Поканата) и в Приложение 6, буква Б)-1
• са „предприятия в затруднено положение“, по отношение на които е изпълнено поне едно от следните обстоятелства:
1. В случай на акционерно дружество, дружество с ограничена отговорност, командитно
дружество с акции или кооперация или други дружества по Приложение I към Директива
2013/34/ЕС (което не е МСП, което съществува по-малко от три години), когато неговият
записан акционерен капитал е намалял с повече от половината поради натрупани загуби.
Такъв е случаят, когато приспадането на натрупаните загуби от резервите (и всички
други елементи, които по принцип се считат за част от собствения капитал на
дружеството) води до отрицателен кумулативен резултат, който надхвърля половината
от записания акционерен капитал. За целите на настоящата разпоредба под понятието
„дружество с ограничена отговорност” се разбира по-специално видовете дружества,
посочени в приложение I към Директива 2013/34/ЕС, а понятието „акционерен капитал”
включва, когато е уместно, премии от акции.
Б) т.5 (стр. 11 от Поканата) и в Приложение 6, буква Б)-5
5. Когато предприятието не е МСП и през последните две години:
– съотношението задължения/собствен капитал на предприятието е било по-голямо от 7,5; и
– съотношението за лихвено покритие на предприятието, изчислено на основата на EBITDA, е било под 1,0.
Изискванията по т. Б) се прилагат и на равнище група – както за предприятието-кандидат, така и за предприятията, с които кандидатът формира група предприятия (разгледани в цялост)….
Установената практика при развитие и изграждане на ВЕИ проекти е, те да бъдат отделяни в самостоятелни проектни дружества, дори и същите да са част от по-голяма корпоративна структура. Във фазата на разработване на всеки ВЕИ проект – преди същият да бъде изграден и въведен в експлоатация, – съответното проектно дружество може да генерира единствено разходи, без възможност за приходи от производство и продажба на електрическа енергия. С оглед на горното, съотношението за лихвено покритие по изискване на Процедурата не може да бъде спазено от никое проектно дружество, разработващо инвестиционни проекти за изграждане на нови проекти за производство (и съхранение) на възобновяема енергия.
Обръщаме внимание, че отново по изискване на Процедурата, кандидатстващите проекти не трябва да са въведени в експлоатация към датата на подписване на договор за финансиране, т.е. на практика не е възможно вече да са започнали да генерират приходи.
Коментар от АПСТЕ: Реализацията на нови мощности за производство и съхранение на електроенергия от ВИ се осъществява на проектна основа от новоучредени дружества. Стандартната практика е тези проектни дружества да използват заеми от своите акционери / собственици за покриване на разходите във фазата на проектно развитие, а за изграждането им разчитат на комбинация от собствен капитал (отново заеми от акционери / собственици) и привлечен капитал (банково финансиране, в класическия случай). В този смисъл, проектните дружества, които разработват и изграждат нови проекти за производство и съхранение на електрическа енергия от ВИ, трудно биха могли да разполагат с необходимите финансови показатели и корпоративна история, на базата на които да изпълнят изискванията за допустимост в рамките на Процедурата.
АПСТЕ смята, че посочените изискване в т. Б) 1 и 5 следва да могат да бъдат покривани както от предприятията които кандидатстват (тоест, проектните дружества), така и на ниво група (по усмотрение на кандидата).
АПСТЕ препоръчва изискването по т. Б) 1 да може да бъде потвърдено посредством междинни отчети на предприятието, ако същото бъде допълнително капитализирано след края на предходната финансова година, но преди датата на кандидатстване.
В допълнение, в други страни-членки на ЕС съществува практика, изискванията за предприятия в затруднено положение да се покриват и посредством писмо за намерение от финансираща институция. Предлагаме такава възможност да бъде предвидена и в настоящата Процедура, с оглед разширяване на кръга на допустими кандидати.
11.1 КРИТЕРИИ ЗА ДОПУСТИМОСТ НА КАНДИДАТИТЕ
В т. 3), както и в критерии 35 от Приложение 16, е записано, че кандидатите трябва „Да имат самостоятелно или чрез своя(те) акционер(и) минимална кумулативна нетна стойност от:
(а) 10 млн. евро (или равностойността им в друга валута) за проекти за ВИ с планиран капацитет >=2 MW и <=5 MW.
(б) 40 млн. евро (или еквивалент в друга валута) за проекти за ВИ с планиран капацитет
>5 MW и <= 20 MW.
(в) 60 млн. евро (или равностойността им в друга валута) за проекти за ВИ с планиран
капацитет над 20 MW.
(стр. 15 от Поканата)
КОМЕНТАР И ПРЕПОРЪКА от АПСТЕ: Този критерий следва да отпадне.
Както сме споменали и горе, обичайна практика е проектите за производство на енергия от възобновяеми източници да бъдат отделени в проектни дружества, които нямат странични активи и/или дейности, които да генерират приходи. Считаме, че поставените условия са силно ограничителни и биха възпрепятствали от участие добре структурирани и банкируеми проекти, но разработени от проектни дружества / инвеститори с по-ниска от определената капиталова стойност (местни малки и средни предприятия, например).
Същевременно, не е предоставена методологията, по която са определени поставените изискванията за кумулативна нетна стойност. Само по себе си, това би могло да предизвика съмнения за предрешен избор на допустимите предложения и носи репутационен риск за Процедурата.
АПСТЕ смята, че изискванията за финансово обезпечаване на кандидатстващи проекти, предвидени в раздел 18 Гаранции от поканата – (1) гаранция за участие и (2) гаранция за добро изпълнение на одобреното за финансиране проектно предложение, както и (3) изискването по точка 24 от Приложение 16 за предоставяне на подробен финансов план за проекта – са напълно достатъчни за удостоверяване на финансовата способност на кандидатстващите по процедурата инвеститори да реализират съответните инвестиционни намерения
В самия процес за предоставяне на банкова гаранция за участие в тръжната процедура, финансовите показатели на кандидата и на останалите дружества от групата, са предмет на верификация от банката-издател на банковата гаранция, тъй като издаването на банкова гаранция (или на лимит за издаване на банкови гаранции) се разглежда като допълнителен ливъридж (кредитна задлъжнялост) и подлежи на детайлен финансов анализ и одобрение от страна на банката.
Допълнителни условия за финансова стабилност на проектните дружества само биха стеснили кръга на потенциалните кандидати и съответно ограничили конкуренцията между подадените предложения. На така посочените параметри биха отговорили много малко на брой компании и това би могло да застраши изпълнението на целите по тази процедура от НПВУ.
11.2 КРИТЕРИИ ЗА НЕДОПУСТИМОСТ НА КАНДИДАТИТЕ
В т. 2) е записано, че „По процедурата не могат да участват и да получават безвъзмездно финансиране предприятия, чиято основна икономическа дейност попада в следните сектори съгласно КИД-2008:
• Сектор А: Селско, горско и рибно стопанство
(стр. 18 от Поканата)
В последващия текст са описани взаимно изключващи се, или най-малкото неясни и объркващи указания:
„Когато кандидатът упражнява едновременно дейност в недопустими сектори и в допустими сектори по настоящата процедура, средства по тази процедура се предоставят само за дейностите в допустимите сектори, като кандидатът (крайният получател) следва да води отделна счетоводна отчетност по отношение на приходите, разходите, активите и пасивите, свързани с всяка дейност, която да гарантира отделяне на дейностите, така че дейностите в недопустимите сектори да не се ползват от безвъзмездно финансиране, предоставено по настоящата процедура.“
„В случай че след проверката се установи, че съгласно данните от НСИ кодът на основна икономическа дейност на кандидата за 2021 г. е недопустим, предложението за изпълнение на инвестиция се отхвърля.“ (стр. 18-19, каре ВАЖНО). Същото условие е потвърдено и от критерий 7 в Приложение 16
ПРЕПОРЪКА от АПСТЕ:
Текстът трябва да се прецизира и да дава ясен отговор, дали ще бъде допустим кандидат, който развива дейност в два (или повече) сектори, счетоводно обособени един от друг, но кодът на икономическа дейност съгласно КИД-2008 не е допустим.
13. ДЕЙНОСТИ, ДОПУСТИМИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ:
13.1, I.
6) Да предвиждат инсталиране на локално съоръжение за съхранение на интегрирания проект със следните характеристики:
• минимален капацитет от 30 % от общата инсталирана мощност (MWAC) на производствения компонент на интегрирания проект, но не по-малко от 1 МWAC и максимален капацитет до 50% от общата инсталирана мощност (MWAC);
• да приема най-малко 75 % от своята енергия от пряко свързано производство на енергия от ВИ на годишна база (от компонента производство на интегрирания проект);
• съхранението да е с най-малко 2 часа продължителност на разряда при пълна мощност на променливия ток (АС).
(стр. 21 от Поканата)
КОМЕНТАР И ПРЕПОРЪКА ОТ АПСТЕ:
Определянето на минималнa мощност на съоръжението за съхранение – 30% от общата инсталирана мощност (MWAac), съответства на поставените цели на Процедурата, но поставянето на горна граница до 50% от общата инсталирана мощност (MWac) е неоправдано и следва да отпадне.
АПСТЕ препоръчва условията да поставят минимални изисквания, с оглед гарантиране на целите на процедурата, но да не се ограничава изкуствено техническата архитектурата на съоръженията за съхранение на енергия и да се позволи максимално гъвкава конфигурация на оборудването, съобразена със спецификите на съответния интегриран проект.
От съображения за недопускане концентрация на подпомагането в един или няколко големи проекта може да се постави ясна горна граница на предложенията. По наше мнение, това е адекватно адресирано в Условията, както с условието по т.7 „Да бъдат за не повече от 1/3 от общата квотата на капацитета за съоръжения за съхранение по настоящата процедура“, тоест не повече от 50 MWac, така и от максималния праг за финансиране (чиято стойност трябва да бъде прецизирана!).
Все пак, бихме препоръчали минималната граница от 1 МWac и максималната от 50 MWac да са ясно разписани в условията и предлагаме следната редакция на 13.1, I. 6) и след това в 21. СПИСЪК НА ДОКУМЕНТИТЕ, КОИТО СЕ ПОДАВАТ НА ЕТАП КАНДИДАТСТВАНЕ 12) Проектна готовност за изпълнение на инвестицията, буква е).
„6) Да предвиждат инсталиране на локално съоръжение за съхранение на интегрирания проект със следните характеристики:
• Инсталирана мощност, равна на поне 30% от общата инсталирана мощност (MWac) на производствения компонент на интегрирания проект, но не по-малко от 1 МWac и не повече от 50 MWac;
• съхранението да е с най-малко 2 часа продължителност на разряда при работа на пълна мощност.
• да зарежда най-малко 75 % от своята енергия от пряко свързано производство на енергия от ВИ на годишна база (от компонента производство на интегрирания проект);
14.2. ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ
Да се уточни експлицитно че пълните разходи за подстанция, подобрения в мрежата и присъединяване попадат в „допустими разходи“.
18. ГАРАНЦИИ:
(стр. 35-36 от Условията за кандидатстване)
Гаранция за участие по настоящата процедура
Не е предоставена методология за изчислението на стойността на двата типа гаранции, поради което не става ясно на каква база са определени двете стойности.
АПСТЕ смята, че гаранцията за участие следва да не превишава 5% от максималния размер на предоставяното безвъзмездно финансиране.
Гаранция за добро изпълнение на одобреното за финансиране проектно предложение
Като се има предвид че финансирането по процедурата не е предварително, а се предоставя едва след осъществяването на инвестицията, тази гаранция би следвало да отпадне.
В противен случай, при заложената висока стойност от 215,000 лева/MWac, това на практика означава, че инвеститорите един път финансират инвестицията и паралелно на това заключват
значителен финансов ресурс в банкови гаранции.
21. СПИСЪК НА ДОКУМЕНТИТЕ, КОИТО СЕ ПОДАВАТ НА ЕТАП КАНДИДАТСТВАНЕ
12) Проектна готовност за изпълнение на инвестицията
(стр. 47 от Поканата)
В буква б) е посочено предоставяне на заверено копие от виза за проектиране – издадена не по-рано от 2 месеца от датата на заявлението за компонента от интегрирания проект, свързан с производството на електрическа енергия от ВИ;
КОМЕНТАР И ПРЕПОРЪКА ОТ АПСТЕ:
Изискването следва да се прецизира, защото в момента не е ясно, кое заявление се визира в описанието.
Срокът от 2 месеца в горепосочената буква б) е силно рестриктивен, ако под заявлението се има предвид подаването на предложението за кандидатстване по процедурата.
В допълнение, съгласно чл. 140, ал. 6 от ЗУТ виза за проектиране не се издава за обекти на техническата инфраструктура. Съгласно константната практика на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на земеделието и храните, фотоволтаичните централи, съоръженията за съхранение на енергия и вятърните паркове са обекти на техническата инфраструктура. С оглед на тази дефиниция, стотици общини в България отказват (абсолютно аргументирано според АПСТЕ) да издават визи за проектиране за енергийни обекти, тъй като представляват обекти на техническата инфраструктура.
АПСТЕ препоръчва изискванията за подаваните документи и критериите за оценка в Условията за кандидатстване (Покана) и Приложение 16 да бъдат уеднаквени и недвусмислено разписани, в съответствие с изискванията за определение на „нов допълнителен енергиен капацитет“ (стр. 22 от Условията за кандидатстване), които в момента дават възможност по процедурата да кандидатстват и интегрирани проекти, при които строителството на ВЕИ компонентната може да е започнало след 1 февруари 2020г., но не е въведено в експлоатация преди подписването на договора за финансиране. В такава хипотеза, изобщо не е възможно визата за проектиране и/или решението на компетентния орган за одобрение на ПУП-ПРЗ да бъде издадена 2 месеца преди заявлението за участие в процедурата.
Предлагаме, срокът да отпадне, а изискването за виза за проектиране да бъде заместено с „влязъл в сила акт на компетентния орган, одобрил подробния устройствен план за съоръжението за производство на електроенергия“. Така, в зависимост от вида на територията, допустимите актове биха били: 1) заповед на кмета на общината за одобрение на ПУП-ПРЗ/ПЗ или 2) Решение на общински съвет за одобрение на ПУП-ПРЗ.
МИНИМАЛНИ ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ (ПРИЛОЖЕНИЕ 15)
Заложените минимални технически изисквания са наистина минимални и част от тях много неясни.
АПСТЕ предлага следната редакция на Приложението:
№ | |
1. | Всички активи следва да бъдат нови, неупотребявани, да имат СЕ маркировка и Декларация за съответствие от производител/вносител (основание за допускане на европейския пазар). |
2. | Проектът ще осигури система за съхранение на енергия чрез батерии (BESS) (зад електромера) с продължителност на съхранение от най-малко 2 часа продължителност на разряда при пълна мощност на променливия ток (АС). Мощността на системата за съхранение на енергия трябва да е поне 30 % от общата инсталирана мощност (MWac) на производствения компонент на интегрирания проект, но не по-малко от 1 МWac и не повече от 50 MWac. |
3. | |
4. | |
5. | Проектът ще осигури баланс на съоръжението за съхранение (Balance of Plant) – обхващащ всички инфраструктурни компоненти и системи, необходими за функционирането на съоръжението. |
6. | Проектът отговаря на изискванията за нов производствен капацитет съгласно Условията за кандидатстване. |
7. | |
8. | Относно съоръжението за съхранение на електрическа енергия е необходимо да се изготви план за управление и поддръжка, който включва: – най-малко 5 години гаранция за всички трансформатори и инвертори, която покрива замяната им в случай на повреда; – най-малко 5 години гаранция за всички контейнери на системите за съхранение на енергия от батерии (BESS) |
9. | Гаранция за производителност за първите 20 години на експлоатация на компонентите за производство на електрическа енергия. |
10. | Производителите на използваното оборудване да са сертифицирани съгласно ISO 45001 и ISO 9001 |
11. | Проектът ще осигури съответствие на софтуера/хардуера на съоръжението за съхранение на енергия с ISO 27001 или ще предостави писмена политика за информационна сигурност. |