Никола Газдов: Необходими са законови промени, за да се премахнат ненужните бариери пред бизнеса

„Технологиите за производство на енергия от възобновя­еми източници се развиха много в последното десетилетие и днес предлагат предвидимо производство на много ниска цена. Неслучайно българската индустрия инвестира удар­но във фотоволтаични системи за захранване на заводи и предприятия – просто това е най-изгодната опция и най- бързата за реализиране антикризисна мярка, която предпаз­ва компаниите от ценовата криза. Технологии за съхранение на енергия също поевтиняват с бързи темпове, заради ико­номия от мащаба. Те ще играят все по-важна роля за под­държане на сигурността и независимостта на електроенер­гийната система“. Това кометира председателя на УС на АПСТЕ, Никола Газдов в интервю за сп. Ютилитис.

По думите му, към момента, в България основно се реализират т.нар. за­водски централи – фотоволтаичните системи, които се из­граждат върху покриви и прилежащи терени на предприятия, а произведената електроенергия се използва за покриване на собствената консумация и съответно намаляване на разхо­дите за електроенергия. Местни и международни разработ­чици работят и по големи наземни проекти с инсталирана мощност от десетки и дори стотици мегавати, които ще продават произведената енергия на пазарен принцип по дъл­госрочни договори с големи индустриални потребители и търговци на ток или директно на борсата.

Според Газдов, проблемът е, че инвеститорите трябва да се борят с ос­таряла законова и регулаторна рамка, която бави развитие­то на проектите им. „Говори се, че има запитвания за присъ­единяване на хиляди мегавати нови мощности. Реалността е, че има около дузина проекти, които може да бъдат из­градени и въведени в експлоатация през следващите 24 ме­сеца. Ако искаме да поощрим ускореното развитие на нови ВЕИ мощности, се нуждаем от действащ парламент и над­партийно мнозинство, което е готово да изработи сериоз­ни промени в законодателната рамка, които да облекчат ин­вестиционния процес. Същото се отнася и до системите за съхранение на енергия – необходимо е да се преработи регу­латорна рамка, така че те да могат да участват на паза­ра на балансираща енергия и да предлагат спомагателни сис­темни услуги“, посочи той.

Газдов все пак е оптимист, че ефектите от настоящите кризи – COVID-19 , високи енергийни цени, войната в Украйна ще имат ефект на ускоряване върху развитието на зелената енергия в България, Европа и света. „Това трябва да е ефектът, ако гле­даме икономическата логика на нещата. Разбира се, необходи­мо е и законодателят да си влезе в ролята и да премахне не­нужните бариери пред бизнеса“, посочи той.

>> Цялото интервю, четете ТУК