„Технологиите за производство на енергия от възобновяеми източници се развиха много в последното десетилетие и днес предлагат предвидимо производство на много ниска цена. Неслучайно българската индустрия инвестира ударно във фотоволтаични системи за захранване на заводи и предприятия – просто това е най-изгодната опция и най- бързата за реализиране антикризисна мярка, която предпазва компаниите от ценовата криза. Технологии за съхранение на енергия също поевтиняват с бързи темпове, заради икономия от мащаба. Те ще играят все по-важна роля за поддържане на сигурността и независимостта на електроенергийната система“. Това кометира председателя на УС на АПСТЕ, Никола Газдов в интервю за сп. Ютилитис.
По думите му, към момента, в България основно се реализират т.нар. заводски централи – фотоволтаичните системи, които се изграждат върху покриви и прилежащи терени на предприятия, а произведената електроенергия се използва за покриване на собствената консумация и съответно намаляване на разходите за електроенергия. Местни и международни разработчици работят и по големи наземни проекти с инсталирана мощност от десетки и дори стотици мегавати, които ще продават произведената енергия на пазарен принцип по дългосрочни договори с големи индустриални потребители и търговци на ток или директно на борсата.
Според Газдов, проблемът е, че инвеститорите трябва да се борят с остаряла законова и регулаторна рамка, която бави развитието на проектите им. „Говори се, че има запитвания за присъединяване на хиляди мегавати нови мощности. Реалността е, че има около дузина проекти, които може да бъдат изградени и въведени в експлоатация през следващите 24 месеца. Ако искаме да поощрим ускореното развитие на нови ВЕИ мощности, се нуждаем от действащ парламент и надпартийно мнозинство, което е готово да изработи сериозни промени в законодателната рамка, които да облекчат инвестиционния процес. Същото се отнася и до системите за съхранение на енергия – необходимо е да се преработи регулаторна рамка, така че те да могат да участват на пазара на балансираща енергия и да предлагат спомагателни системни услуги“, посочи той.
Газдов все пак е оптимист, че ефектите от настоящите кризи – COVID-19 , високи енергийни цени, войната в Украйна ще имат ефект на ускоряване върху развитието на зелената енергия в България, Европа и света. „Това трябва да е ефектът, ако гледаме икономическата логика на нещата. Разбира се, необходимо е и законодателят да си влезе в ролята и да премахне ненужните бариери пред бизнеса“, посочи той.
>> Цялото интервю, четете ТУК