МАЕ: Глобалната заетост в енергийния сектор се повишава, водена от работната сила в чиста енергия

Глобалната заетост в енергийния сектор се е повишила над нивата отпреди пандемията, водена от увеличеното наемане на работна сила в чиста енергия. Това сочи нов доклад на Mеждународната агенция по енергетика (МАЕ), който предлага първия световен показател за заетост в енергийните отрасли. Според доклада, броят на работните места в енергетиката в световен мащаб са 65 милиона души, което е 2% от общата работна сила. Ръстът се дължи на наемането на работници в сектори с чиста енергия, докато петролният и газовият сектор отбелязват най-големия спад на заетостта от началото на пандемията и все още не са се възстановили напълно.

Според данните заетостта в чиста енергия на световно ниво представлява 50% от световната енергийна работна сила днес и представлява най-големия потенциал за създаване на работни места.

Във всички сценарии на МАЕ заетостта в чиста енергия се очаква да расте, надхвърляйки спадовете в работните места за изкопаеми горива. В сценария за нетни нулеви емисии, до 2030 г. ще бъдат създадени 14 милиона нови работни места за чиста енергия, докато други 16 милиона работници ще преминат към нови роли, свързани с чистата енергия. Новите енергийни работни места може да не са винаги на същото място, нито да изискват същите умения като работните места, които заменят, което изисква създателите на политики да се съсредоточат върху обучението за работа и изграждането на капацитет, за да гарантират, че енергийният преход е от полза за възможно най-много хора.

Встъпителното издание на Доклада за световната енергийна заетост, който ще се публикува всяка година, картографира заетостта в енергийния сектор по технологии и сегменти на веригата на стойността.

Енергийните работни места, преброени в този доклад, обхващат веригата на стойността, като около една трета от работниците се занимават с доставка на енергийни горива (въглища, нефт, газ и биоенергия), една трета в енергийния сектор (генериране, пренос, разпределение и съхранение) и една трета в ключови крайни потребители на енергия (производство на превозни средства и енергийна ефективност). Повече от половината заети в енергетиката са в Азиатско-тихоокеанския регион. Това отразява бързо разширяващата се енергийна инфраструктура в региона и достъпа до по-евтина работна ръка, което позволи появата на производствени центрове, които обслужват както местните, така и експортните пазари, особено за фотоволтаици, електрически превозни средства и батерии. Само Китай представлява 30% от световната енергийна работна сила.

Друго важно заключение от доклада е, че около 45% от енергийните работници в света са с висококвалифицирани професии, в сравнение с около 25% за по-широката икономика. Някои компании за изкопаеми горива преквалифицират работниците си вътрешно за позиции в нисковъглеродни области, за да задържат таланта или да поддържат гъвкавост, когато възникнат нужди. Това обаче не е опция навсякъде и осигуряването на ориентиран към хората и справедлив преход за засегнатите работници трябва да остане в центъра на вниманието на политиците, особено във въгледобивния сектор, където заетостта последователно намалява от няколко години.

„Държавите по света реагират на настоящата криза, като се стремят да ускорят растежа на местните индустрии за чиста енергия. Регионите, които предприемат този ход, ще видят огромен ръст на работните места“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. „Използването на тази възможност изисква квалифицирани работници. Правителства, компании, представители на труда и преподаватели трябва да се обединят, за да разработят програмите необходими за култивирането на тази работна сила и да гарантират, че създадените работни места са качествени работни места, които могат да привлекат разнообразна работна сила.“

>> Целият доклад, може да свалите от ТУК