Нарастващата роля на „просюмърите“ е сред водещите теми на регионалния доклад за ВЕИ на SeeNext

Докато Югоизточна Европа прави своя преход към по-екологична и устойчива енергия, възходът на просюмърите (потребителите-производители) коренно променя динамиката на развитието на възобновяемата енергия в региона. Пазарът на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) се разраства бързо, стимулиран от амбициозните цели на ЕС в областта на климата и развиващите се национални стратегии. Тази трансформация обаче не е равномерна в целия регион, като Гърция, Хърватия, Румъния, България и Сърбия имат различни стратегии, но споделят общата цел за декарбонизация на енергийния сектор.

„Докладът за енергия от възобновяеми източници в Югоизточна Европа през 2025 г.“ предлага задълбочен анализ на начина, по който страните от ЮИЕ се ориентират в прехода към зелена енергия в региона, със специален акцент върху потребителите, които сами произвеждат енергия и играят все по-ключова роля в разширяването на капацитета за соларна енергия.

Основните теми на изданието за 2025г. са:

  • Нарастващата роля на „просюмърите“: Просюмърите децентрализират производството на енергия и подобряват устойчивостта на мрежата. Румъния и Гърция са водещи в областта на просюмърството, но националните подходи се различават, като някои страни възприемат модели, които насърчават както собственото потребление, така и продажбата на излишната енергия, докато други се фокусират единствено върху собствено потребление.
  • Национални цели и напредък: Анализът проследява ангажимента на всяка страна от ЮИЕ по отношение на целите на Директивата на ЕС за ВЕИ за 2030 г. Гърция и Хърватия са водещи по отношение на амбицията, докато нивата на изпълнение през 2024 г. варират от 58.8 % в Гърция до 75.6 % в Сърбия.
  • Слънчевата енергия е водеща: Соларната енергия се разраства бързо, като в четири от петте държави тя представлява поне 80% от ръста на мощностите за възобновяема енергия през 2024 г. Анализът изследва ръста на капацитета, въздействието на професионалните соларни инсталации и потенциалното пренареждане на енергийния микс.
  • Развитие на мрежата и съхранението: Гърция е начело в разпределението на средства за модернизиране на мрежата, следвана от Румъния. Помпените водноелектрически системи (PHS) са доминиращи за съхранението в повечето страни, докато повечето планове дават приоритет на батерийните системи.

>> Четете пълният доклад на seenext.org